U kina zajedno stižu filmovi Rúnara Rúnarssona i Nebojše Slijepčevića

Dirljiva islandska filmska elegija Kad svane dan i hrvatska kratkometražna bravura snažne antiratne poruke Čovjek koji nije mogao šutjeti, u domaćim kinima prikazivat će se na zajedničkim projekcijama

 

U kino distribuciju uskoro kreću dva filma premijerno prikazana na ovogodišnjem Filmskom festivalu u Cannesu: elegično islandsko ostvarenje Kad svane dan u režiji Rúnara Rúnarssona te domaći kanski laureat i najbolji europski kratkometražni film, upravo uvršten i u uži popis za nominaciju za Oscara, Čovjek koji nije mogao šutjeti Nebojše Slijepčevića. Dva će se filma prikazivati zajedno na projekcijama diljem Kino mreže i u kinima CineStar od 16. siječnja 2025. godine.

Sa svojim novim filmom Rúnar Rúnarsson se vratio u Cannes, gdje je njegov cjelovečernji prvijenac Vulkan (2011) premijerno prikazan u programu 15 dana autora. Trinaest godina kasnije, program Izvjestan pogled otvorio je Kad svane dan, nježna i empatična priča o skupini mladih koja se suočava s gubitkom, sazrijevanjem i inherentnom potrebom za zajedništvom. Inspirirana osobnim iskustvom redatelja, koji potpisuje i scenarij, radnja se odvija tijekom 24-satnog razdoblja koje će promijeniti sve. Protagonistica Una u tajnoj je vezi s prijateljem i kolegom na studiju na umjetničkoj akademiji, Didijem. On se uputi u rodno mjesto kako bi okončao dugu mladenačku vezu s Klarom, no na putu gubi život u teškoj prometnoj nesreći. Dok se u njoj miješa čitav košmar osjećaja koji prate gubitak voljene osobe, Una se mora suočiti i s Klarom, koja i dalje vjeruje da je bila Didijeva jedina ljubav.

Kad svane dan dvostruki je laureat Cinehill (Motovun) Film Festivala, gdje je ljetos osvojio glavnu nagradu te nagradu FIPRESCI. Na Festivalu europskog filma Palić Rúnarssonu je dodijeljena nagrada za najboljeg redatelja, a film je slavio i u Corku, Lübecku i Nuuku, između ostaloga. Nizu priznanja pridružila se nedavno i Europska filmska nagrada za šminku i frizuru, koju potpisuje Nizozemka Evalotte Oosterop. Film je nastao u koprodukciji s Hrvatskom, a hrvatski tim na čelu s producentima Igorom A. Nolom i Majdom Pilat iz kuće MP Film Production uključio je i dizajnera zvuka Ranka Paukovića, montažera zvuka Ivana Zelića, direktoricu filma Vanju Sremac i direktora castinga Igora Sestrića. Uoči službene distribucije, film je zagrebačka publika imala priliku vidjeti na nedavnom Zagreb Film Festivalu, koji Rúnarssona prati od samih početaka karijere.

 

 

U Cannesu je svoju festivalsku putanju započeo i kratkometražni film Čovjek koji nije mogao šutjeti Nebojše Slijepčevića, koji u antologiju hrvatske kinematografije ulazi s najprestižnijim filmskim nagradama: nakon Zlatne palme u kratkometražnoj konkurenciji Filmskog festivala u Cannesu, film je nedavno osvojio i Europsku filmsku nagradu za najbolji kratki film (European Short Film – Prix Vimeo), a ova za domaći film povijesno značajna priznanja potvrđena su i ulaskom na užu listu za nominaciju za Oscara. Kao i Rúnarssonov film, Slijepčevićevo ostvarenje zbiva se u kratkom, ali intenzivnom vremenskom intervalu, a u 13-minutnom filmu sabrana je tjeskobna strepnja, bešćutnost i surovost ratnih zbivanja. Posvećen zaboravljenom junaku Tomi Buzovu koji se 1993. u putničkom vlaku na liniji Beograd-Bar suprotstavio paravojnim snagama u akciji etničkog čišćenja, Čovjek koji nije mogao šutjeti dirljiv je prilog ultimativnoj borbi protiv zločina. Film je nastao u produkciji Antitalenta i producenata Katarine Prpić i Danijela Peka te koprodukciji s Bugarskom, Francuskom i Slovenijom, a uloge nose Goran Bogdan, Alexis Manenti, Dragan Mićanović, Silvio Mumelaš i drugi.

 

 

Filmovi Čovjek koji nije mogao šutjeti i Kad svane dan tijekom službene distribucije u hrvatskim kinima prikazivat će se zajedno na projekcijama. Distributer je Zagreb Film Festival.

partneri